Kezdjük azzal, hogy miért is észleljük éjszaka a Holdat? Mivel a Hold nem sugároz saját fényt, csupán a Nap fényének visszaverődése teszi láthatóvá számunkra.
Mivel közelebb van a Földhöz, mint bármi más az éjszakai égbolton, az éjszakai égen a Nap után a Hold a legfényesebb égitest.
Ennek oka a Föld légkörében és a Hold keringési ciklusában rejlik.
A légkörünkben található gázok, főleg a nitrogén és az oxigén, szétszórnak néhány fénysugarat, így a kék és ibolyántúli spektrum színei válnak láthatóvá.
Ha a Földnek nem lenne légköre, a Hold mindig látható lenne az égen.
A Hold kering a Föld körül, ami pedig a Nap körül kering, így időnként másféle fény éri a Holdat. Ez okozza a különböző holdfázisokat:
Az újholdkor a Hold a Nap és a Föld közé kerül, így nem éri el a Nap fénye, így nem lesz látható a nappali vagy éjszakai égbolton.
Számos tényező befolyásolja a Hold láthatóságát, beleértve a Hold fényerejét és az égbolt tisztaságát is. Ideális esetben akár 25 napig is látható lenne a Hold a nappali égbolton.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.